IMG_5075

Schafberg – the most beautiful view in Austria!

September 2, 2015 Comments (0) Destinations, Italy

10 godzin w Wenecji | 10h in Venice

IMG_5639

O tym mieście napisano już chyba wszystko, więc na pewno nie będziemy oryginalni. Dla nas Wenecja jest trochę jak teatr. Z jednej strony piękne uliczki, odrestaurowane budynki, bogate witryny sklepowe i rzeka turystów płynąca powoli głównymi arteriami (oraz zakorkowanymi kanałami), a z drugiej strony, wystarczy tylko delikatnie zboczyć z głównego szlaku, żeby zobaczyć, co dzieje się za kulisami.
I don’t think we’ll tell you anything new, since already everything has been said and written about this city. For us Venice is like a theatre. On the one hand you will find beautiful tiny streets, renovated buildings, great store fronts and the river of tourist running through the city. On the other hand, you just have to go few meters away from these main streets and you will find completely different Venice.

Na porządne zwiedzanie Wenecji na pewno trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka dni, ale my mieliśmy tylko 10 godzin, więc musieliśmy się sprężać ;) Zaczęliśmy od dość pustawej dzielnicy Cannaregio, którą przeszliśmy łukiem aż do placu Św. Marka, zaglądając po drodze w bardzo urokliwe zaułki.
If you want to know Venice deeply, you should plan couple of days there. Since we had only… 10 hours we had to keep our schedule tight ;) So we started in the kind of empty Canareggio and went to Piazza San Marco. On our way we found really nice quiet places.

Jeśli chodzi o plac Św. Marka i okolice, przychodzi mi do głowy tylko jedno słowo kluczowe: masakra. Wszędzie dzikie tłumy, które zupełnie nie zwracają uwagi na innych. Kolejki do głównych atrakcji ciągną się w nieskończoność. Na samo zwiedzanie Bazyliki trzeba przeznaczyć cały dzień. W związku z tym udaliśmy się do dzielnicy studenckiej i wciągnęliśmy pizzę. Dobrze, że udało mi się zrobić takie samo zdjęcie, które zrobiono mojemu tacie w 1973 r. :) Następnie ruszyliśmy w kierunku mostu Rialto, który jest w remoncie do listopada. Na pocieszenie przeszliśmy jeszcze raz do placu Św. Marka, z którego za 7,50 EUR od osoby przepłynęliśmy autobusem wodnym przez cały Canal Grande.
There is only one word that can describe Piazza San Marco and its surroundings: massacre. Everywhere wild crowds of people who don’t pay attention to the others. The queues to main attractions are never ending. Visiting Basilica will probably take you the entire day. That’s why we quickly moved to the students’ area, where we had a tasty pizza. Good that I managed to make the same picture, that has been made to my father in 1973 :) After that we went back to Piazza San Marco in order to take the water train (7,50 EUR per person) that took us to our parking spot through the whole Canale Grande.

Gdzieś po drodze natknęliśmy się na „najpiękniejszą księgarnie na świecie“ ;) I rzeczywiście była piękna! Książki leżały nie tylko na półkach, ale też w starych łodziach, a nawet w wannach! Na książkach leżał kot, a właściciel krzątał się po lokalu, gadał do siebie i palił fajkę za fajką. Wisienką na torcie było wyjście przeciwpożarowe prowadzące prosto do… kanału :]
Somewhere on our way we’ve found “the most beautiful bookshop in the world” ;) And it was really beautiful! Books were not only on the shelves, but also in old boats and bath tubs! A sleepy cat was sleeping on them and the owner was going through the store, smoking and talking to himself. There was even a fire exit that was leading… straight to the canal :]

Szkoda, że nie mogliśmy zostać w Wenecji na noc, bo na pewno wygląda wtedy pięknie! Może następnym razem.Bardzo chciałabym odwiedzić to miejsce zimą. Wenecja ma na pewno swój urok, ale miliony turystów troszkę przeszkadzają. I wcale nie śmierdzi – nawet w środku lata! ;)
Unfortunately, we couldn’t stay over night. Maybe next time. I would really love to visit Venice in winter. This city has a very special ambiance, but millions of tourists are not really helpful. And it doesn’t stink. Even in summer! ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *